Завантаження ...
banner
banner

Поради водіям щодо керування авто у складних погодних умовах

Керування автомобілем - досить складний процес навіть в гарну погоду, а якщо на вулицях і дорогах мокре опале листя, туман, та ще й дощ, то все ускладнюється в декілька разів.


Керування автомобілем - досить складний процес навіть в гарну погоду, а якщо на вулицях і дорогах мокре опале листя, туман, та ще й дощ, то все ускладнюється в декілька разів. Навіть досвідченому водієві зі стажем доводиться нелегко, не кажучи про новачків і стажистів.

А з настанням осені така погода буде частішати, тому пропонуємо вашій увазі кілька основних правил водіння автомобіля по осінніх дорогах. Дотримання цих правил дозволить вам уникнути таких неприємностей, як ДТП і в підсумку збереже ваше здоров'я, нерви і гроші.
Мокрий асфальт і листя
 
У дощову погоду погіршується не тільки видимість на проїжджій частині, але і зчеплення коліс автомобіля з дорогою, тому будьте уважні і дотримуйтесь швидкісного режиму, щоб уникнути втрати керованості і небезпечного збільшення гальмівного шляху.
 
В першу чергу, слід побоюватися нальоту із бруду і пилу, який утворюється на дорозі в перші хвилини дощу. У цей час виникає небезпека занесення, ковзання і пробуксовки. У таких погодних умовах необхідно вжити заходів щодо зниження швидкості, всі рухи і маневри слід виконувати плавно, а також уникати різких гальмувань.
 
При перестроювання пам'ятайте, що водії, які рухаються позаду вас на слизькому покритті, можуть відреагувати на ваші дії занадто пізно. Тому перед початком маневру подавайте сигнал трохи раніше, ніж робили це влітку, а збираючись загальмувати, заздалегідь злегка натисніть педаль гальма так, щоб тільки загорілися стоп-сигнали, і тільки через кілька секунд починайте робити уповільнення. Але пам'ятайте, що і ви повинні бути готові до маневру автомобіля, який їде попереду і тримати відповідну дистанцію.
 
При русі будьте обережні в тих місцях, де на дорозі лежить багато опалого листя, тому що в таким ситуаціях зчеплення шин з дорогою є особливо поганим і машина може заковзати всіма чотирма колесами. Вирівняти автомобіль в такій ситуації буває дуже нелегко, навіть якщо він забезпечений автоматичним захистом від блокування і пробуксовки коліс. Щоб такого не трапилося, необхідно бути дуже уважним на засипаних листям ділянках дороги, не здійснювати різких маневрів і, по можливості, різко не гальмувати. До речі, не завадить обережність і при парковці у дворах. Зараз багато водіїв вимушені залишати свої автомобілі у дворах. А через те, що листя покривається ранковою росою, туманом або дощем, воно становиться дуже слизьким, і не завжди прибирається. У зв’язку з цим маневреність є невисокою. Так що будьте уважні при парковці у дворах. 
 
Також велику небезпеку при керуванні автомобілем являють собою калюжі. Досвідчений водій ніколи не буде швидко їздити по калюжах на дорозі, тому що вони можуть приховувати під собою ями та інші дефекти дорожнього покриття. Крім того, при попаданні в калюжу, знижується ефективність гальмування, тому що вода потрапляє на гальмівні колодки і диски. Трохи просушити колодки може допомогти часте уривчасте легке натискання на педаль гальма. 
 
Велику роль в безпечному керуванні автомобілем відіграє стан покришок. Навіть невеликі калюжі при певній швидкості викликають таке явище, як «аквапланування», яке є однією з головних причин ДТП в осінній період. Протектори коліс не встигають видавлювати з асфальту накопичену воду, під ними утворюється плівка, що призводить до зниження коефіцієнта зчеплення з дорогою і втрати управління автомобілем. У такій ситуації дійте обдумано і рішуче. По-перше, не слід змінювати траекторію руху автомобіля. Плавно зменшіть подачу палива і знизьте швидкість, не використовуйте педаль гальма, інакше ваш автомобіль занесе. Починати наступний маневр слід тільки тоді, коли колеса будуть в нормальному зчепленні з дорогою. Небезпека «аквапланування» полягає переважно в тому, що в момент ковзання в калюжі, водій часто намагається вирівняти машину, обертаючи кермо в бік заносу, але досвідчені водії рекомендують це робити тільки тоді, коли передні колеса зловлять тверде покриття. В іншому випадку, машину може потягти в протилежну сторону, і, якщо вчасно не відреагувати на замет, то машина може перекинутися.
 
Рекомендації досвідчених автомобілістів
Якщо попереду калюжа:
• знизьте швидкість;
• увімкніть «двірники»; 
• якщо автомобіль став ковзати, відпустіть педаль газу і спробуйте його вирівняти;
• ні в якому разі не маневруйте (не обганяйте, не повертайте), різко не гальмуйте;
• тримайте руки у верхньому секторі керма. На його мимовільні повороти слід реагувати короткими рухами.
• крутити кермо в бік заносу не рекомендується, тим паче, що вода зводить подібні дії «нанівець». До того ж, як тільки передні колеса зачеплять твердий ґрунт, автомобіль понесе в протилежну сторону. Тут треба чітко і вчасно встигнути зреагувати на повторний занос, інакше авто може перевернутися;
• коли авто виїхало з води, просушіть гальмівні колодки, натиснувши кілька разів на педаль гальма. 
• при проїзді перехресть під час дощу будьте особливо уважні по відношенню до пішоходів, які легко забувають про обережність, поспішаючи сховатися від дощу.
 



Рух у тумані
Головною небезпекою при русі автомобіля в тумані є обмежена видимість. В тумані спотворюється відстань до об'єктів на дорозі і дистанція між вами і автомобілем, що йде попереду, здається в півтора-два рази більшою, ніж вона є насправді. Як правило, водії, що стали винуватцями аварій в тумані, вважали, що тримають необхідну дистанцію, не здогадуючись при цьому, що відбувається спотворення відстані. Крім того, відбувається зміна забарвлення променів деяких кольорів, наприклад, жовтий може здатися червонуватим, а зелений - жовтуватим. 
 
Саме тому головною умовою їзди в тумані є значне зниження швидкості. Вміле користування світловими приладами автомобіля допоможе вам впоратися з обмеженою видимістю. Для того, щоб поліпшити обзорність і краще позначити себе на дорозі, включайте ближнє світло або протитуманні ліхтарі навіть у денний час. Але ні в якому разі не включайте дальнє світло, так як сильний пучок світла відбивається від найдрібніших частинок туману і створює враження "руху в молоці».
 
Рекомендації досвідчених автомобілістів:
• при потраплянні у смугу туману необхідно знизити швидкість і збільшити дистанцію;
• вибирати швидкість при поганій видимості треба таку, щоб була можливість вчасно зупинитися;
• у тумані краще уникати зупинок, але якщо виникла необхідність, то знижуйте швидкість плавно, кілька разів, натискаючи на педаль гальма, щоб попередити про свої наміри інших водіїв;
• на дорозі краще уникати зайвих маневрів;
• коли машина потрапляє в туман, на склі починає осідати конденсат, тому перед поїздкою не зайвим буде перевірити роботу склоочисників та під час руху періодично їх включати.

Виконання маневрів і поворотів
У зв'язку з викладеними вище труднощами керування автомобілем по осінніх дорогах, необхідно бути досить уважним при виконанні маневрів. Готуйтеся до виконання маневру заздалегідь, зменшуйте швидкість і прагніть спрогнозувати можливі ризики при виконанні повороту, наприклад, пішохода, який стоїть на узбіччі або недосвідченого, «невірного» водія з правої сторони. При маневрах є і свої особливості управління кермом - рухи повинні бути чіткими і короткими.

Прийоми керування автомобілем на повороті в дощ практично такі ж, як і при управлінні на слизькій дорозі. Але в дощ проходження поворотів ускладнюється ще обмеженням видимості та поля зору, тому при виконанні повороту дуже важливо зберігати безпечну дистанцію з автомобілем, що йде попереду. Потрібно пам'ятати, що можливість заносу через слизькості покриття особливо велика на повороті. Крім того, якщо ви будете їхати впритул до автомобілю, що йде попереду, то на вітровому склі буде осідати солідний шар бруду. Особливо важливо утримувати автомобіль у межах своєї смуги на повороті. Інтенсивний дощ може розмочити узбіччя так, що вони покриються дуже слизькою плівкою. Різниця в зчіпних властивостях дороги й узбіччя може зіграти фатальну роль - автомобіль занесе.

Якщо ви з якихось причин опинитеся на розмоченому узбіччі дороги, не потрібно робити ніяких різких рухів кермом і педаллю гальма - цим ви тільки погіршите своє положення. Треба плавно знизити швидкість, гальмуючи за допомогою двигуна, і повернутися на дорогу. Потім, не поспішаючи, проїхати кілька метрів (наприклад, по калюжі) для того, щоб «промити» протектор від накопиченого бруду.

Якщо на повороті дороги ви помітили навіть неглибоку калюжу, то краще знизити швидкість і проїхати по ній всіма чотирма колесами. Справа в тому, що при проїзді однією стороною автомобіля через калюжу може виникнути різке збільшення опору хитання з цього боку, і як наслідок - несподіваний для водія розворот машини.
 
Рекомендації досвідчених автомобілістів:
• не забувайте, що дрібний дощ небезпечніше зливи – на дорозі утворюється слизький небезпечний шар бруду;
• не шкодуйте грошей на якісні «двірники», вони коштують дешевше, ніж розбита через втрату видимості і керованості машина і втрачене здоров'я;
• не лінуйтеся заливати воду для склоочисників – ваша праця окупиться зручністю, спокоєм і безпекою їзди в дощову погоду;
• при проходженні повороту знизьте швидкість, уважно контролюйте положення свого автомобіля на проїзній частині;
• не робіть різких рухів кермом, гальмом, педаллю акселератора;
• не захоплюйтеся швидкістю на залитій водою дорозі;
• частіше протирайте скло фар і підфарників - це полегшить умови вашого руху.


Водіння автомобіля вночі
В осінній період на дорогах країни, на жаль, росте число дорожньо-транспортних пригод, особливо в темний час доби. Після відпускного сезону збільшується кількість транспорту, ускладнюються умови дорожнього руху. Так званий перехідний період, коли водії перебудовуються з річного ритму на осінньо-зимовий. Саме він вважається найбільш небезпечним. Незважаючи на те, що інтенсивність руху транспортних засобів у темну пору доби в порівнянні з середньодобовою нормою зменшується в 8-10 разів, за інформацією ДАІ в Україні, в темний час доби відбувається близько 50% дорожньо-транспортних пригод від загальної їх кількості. Основною причиною подій і нещасних випадків вночі є погіршення видимості, у зв'язку з цим – спотворюється сприйняття різних об'єктів зором людини. Керуючи автомобілем в темний час доби, на незнайомих ділянках дороги, навіть на невеликій швидкості, водій не завжди може спрогнозувати стан проїжджої частини. Під впливом вітру, особливо вранці, на окремих ділянках дороги може виникати ожеледиця. Найчастіше вона зустрічається на мостах і заміських трасах. Несподіванкою на дорозі також можуть бути ями, відкриті каналізаційні люки та інші перешкоди, які не ліквідовані своєчасно, чи не обнесені огорожею і червоними ліхтарями. При русі зі світлом фар і при відсутності світильників на дорозі особливо небезпечними бувають ситуації, коли після довгої багатокілометрової прямої зустрічаються закруглення малого радіусу і водій не встигає перебудуватися відповідно до нової ситуації. Отже, треба особливо уважно стежити за дорожньою обстановкою і знаками.
 
Складним місцем при русі вночі є розв'язки в різних рівнях. При русі з одного рівня на інший, водій здійснює достатньо складні маневри, а світильники іноді встановлені тут так, що на деяких ділянках знаходяться приблизно на рівні очей водія. Це може створити таку ілюзорну обстановку, при якій легко втратити напрямок руху. Тому, якщо розв'язка в різних рівнях висвітлена стаціонарними світильниками на кожній петлі з'їзду або на кожному елементі розв'язки, на ній слід знизити швидкість і підвищити увагу. Якщо ж розв'язка висвітлюється рівномірно потужними високо підвішеними джерелами світла, можна рухатися з більшою швидкістю, не побоюючись втратити керування. Особливу увагу необхідно приділяти руху в місцях з обмеженою шириною.
 
Одне з основних порушень, які допускають водії в темний час доби, - це невірне застосування світла і світлової сигналізації. Викликається це порушення, як правило, лише двома причинами:
• недостатньою кваліфікацією водія;
• неповагою до інших учасників руху. 

Правильне перемикання світла служить гарним показником того, наскільки той чи інший водій поважає своїх колег.
Рекомендації досвідчених автомобілістів:
• своєчасно, до початку сезону відрегулюйте світло фар;
• світло фар, це велике «багатство» вашого автомобіля, тому про їх технічний стан треба згадувати вдень, а користуватися ними вночі розумно;
• не економте на фарах, включайте їх у будь-яких умовах обмеженої видимості;
• при проходженні повороту пам'ятайте, що фари світять прямо, не повертають з тією ж швидкістю, що і колеса автомобіля, тому поворот здійснюйте обачно, на невеликій швидкості;
• поважаючи себе, поважайте інших учасників руху. Перемикайте при зустрічному роз'їзді дальнє світло на ближнє. Хто знає, може бути ваш автомобіль як раз стане «каменем спотикання» для засліплених його дальнім світлом зустрічних водіїв
 
Старший інспектор ДПС Ніжинського ВДАІ старший лейтенант міліції Крошка В.М.
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: